5 Nisan 2015 Pazar

Bahçe Uyanıyor


İlkbaharın ve yağmurların gelmesiyle birlikte nihayet çalışmalara başladık.
Bunlar da benim minik çalışma aletlerim ne tatlılar değil mi?... 
Bir hafta yağmurdan sonra toprak biraz çamurdu ama yine de işlenmeye hazırdı.
Önce toprağı belledik.Toprak alt üst olurken toprağın altındaki o muazzam dünya da ortaya çıkıyor. Toprak üstünde gördüğümüz her bitkinin; ağaçların otların toprak altında da bir uzantısı yani kökü var. Toprak üstünde gezinen canlılar gibi toprak altında yaşayan canlılar var, işte bu küçük solucan onlardan biri.
Daha göremediğimiz bir sürü hayvan var, onlardan en çok köstebeği merak ediyorum, istedikleri yerde bir toprak öbeği yapıyorlar.    


Sonra toprağı düzleştirip otlarını mümkün olduğunca ayıklamaya çalıştık ve dikime hazır hale getirdik.


İlk ektiğimiz sebze yer elması, pazardan almıştım yer elmalarını tek sıra halinde ekip üzerlerini toprak ile kapattık biraz da gübre verdik.Bunlar da patatesler aynı yer elması gibi ektik.


Patateslerden bazıları zaten çimlenmişti.Yemek molası ve arkasından olmazsa olmaz semaverde çaaay...Biraz dinlendikten sonra soğan tohumu ektik, işte bu soğan tohumu. annem verdi. bakalım olacak mı?


Böylece yer elması, patates ve soğanı ekmiş olduk. Bunlar geçen yıl ektiğimiz efelekler belki biliyorsunuzdur, büyüyünce aynı yaprak sarması gibi dolma yapılıyor, tek farkı çok çabuk pişer.Bu da yine geçen yıl ektiğim naneler otların içinde kaybolmuşlardı otları ayıklayınca ortaya çıktılar, az ama çok çabuk büyür ve çoğalırmış...Çok yorulduk bu haftalık bu kadar...
Herkese mutlu bereketli bir hafta diliyorum:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder